Media o nas

Ceny nieruchomości zagranicznych są porównywalne do tych w Polsce, a czasami o wiele niższe – mówi Joanna Kaczyńska, dyrektor firmy Nieruchomości Za Granicą. – W Egipcie za 40 tysięcy złotych znajdziemy 34-metrową kawalerkę w Hurghadzie w budowanym obecnie kompleksie w dzielnicy Al-Ahyaa, kilka minut od plaży – mówi Kaczyńska.

W Polsce działa już kilkadziesiąt biur sprzedających nieruchomości zagraniczne głównie w Hiszpanii, Bułgarii i Chorwacji, ale są też ciekawe oferty z USA, Egiptu, a nawet Brazylii. Rocznie dochodzi w Polsce do kilkuset transakcji, z czego ok. 30 proc. stanowią zakupy nieruchomości luksusowych. Pośrednicy oferują także pomoc w załatwieniu wszystkich formalności. W niektórych krajach są one dosyć uciążliwe, np. w Bułgarii trzeba mieć zarejestrowaną działalność gospodarczą, by kupić nieruchomość.

Zysk dla cierpliwych

Największym zainteresowaniem cieszy się rynek południowoeuropejski, gdzie w dwóch kryzysowych latach ceny spadły o 10 proc. w Grecji i Portugalii, 30-40 proc. w Bułgarii i 20-40 proc. w Hiszpanii. Tam za ok. 300 tys. złotych możemy stać się właścicielami szeregowca w okolicach Alicante, 15 minut spacerem od morza. – To prawda, że ceny w Hiszpanii spadły, ale ponad milion nieruchomości ciągle czeka na nabywców, więc na zyski ze wzrostu wartości mieszkania czy apartamentu w najbliższych latach nie ma co liczyć – ostrzega Bartosz Turek, analityk Home Broker.

Z raportu opracowanego przez portal Global Property Guide wynika z kolei, że z wynajmu hiszpańskich nieruchomości możemy się spodziewać skromnego zwrotu na poziomie 2 proc. wartości nieruchomości rocznie. Grzegorz Gurbała, właściciel Greg-Consulting, przekonuje jednak, że ceny nieruchomości w Hiszpanii kiedyś wzrosną. Jeśli do tego dodać przychody z wynajmu, w dłuższej perspektywie w przypadku zakupu apartamentu w ładnej okolicy niedaleko morza możemy się spodziewać rentowności na poziomie 7,5-9 proc. rocznie. Dlatego nieruchomości zagraniczne powinniśmy traktować jako inwestycję na przynajmniej 5-10 lat.

Wyższe stopy zwrotu można uzyskać w Brazylii, którą kryzys potraktował łagodnie. Wzrost PKB sięga tam 8 proc., a rynek nieruchomości może odnotować nawet 15-proc. wzrost w tym roku. – Dobrze rokują inwestycje na wybrzeżu Atlantyku – ocenia Joanna Kaczyńska. Za 45-metrowy apartament w hotelu będziemy musieli zapłacić ok. 80 tys. dolarów, a za 180-metrowy luksusowy dom 250-260 tys. dolarów.

Ewentualnie wynajem

Dla tych, którzy wolą bliższe lokalizacje, kuszące są nieruchomości w Chorwacji. Ale za apartament w tym kraju czasami trzeba zapłacić nawet więcej niż za podobny w Hiszpanii. – Chorwacja jest jednym z niewielu krajów, gdzie mimo kryzysu ceny nieruchomości nie spadły, a nawet rosną – mówi Grzegorz Gurbała. Za 38-metrowy apartament położony niedaleko plaży w Hvarze trzeba zapłacić ok. 295 tys. złotych.

Jeśli nieruchomość, którą zakupiliśmy, będziemy chcieli przeznaczyć na wynajem, dobrym rozwiązaniem jest przekazanie tych obowiązków wyspecjalizowanej firmie, o którą nietrudno w Hiszpanii, Chorwacji czy Grecji, gorzej w Bułgarii. Będzie to kosztować 15-30 proc. zysku z wynajmu plus czynsz w wysokości od 500 do nawet 2000 euro rocznie przeznaczany na obsługę części wspólnych i opłatę za sprzątanie. Równocześnie jednak niektóre firmy oferują gwarantowany zysk z wynajmu. Na przykład Colonial & Riviera Properties w kompleksie Praia D’El Rey na portugalskim Srebrnym Wybrzeżu oferuje luksusowe wille i apartamenty (ceny od 300 tys. do ok. 3,5 mln euro) położone bezpośrednio na plaży i przez trzy lata gwarantuje 5 proc. rocznego dochodu.

Wydaje się, że nawet bez gwarancji dewelopera pewny jest zysk z wynajmu nieruchomości kupionych w Egipcie, gdzie z roku na rok liczba turystów zwiększa się o 20 proc. To świadczy o potencjale wzrostu wartości zakupionych nieruchomości w najbliższych latach i gwarantuje zyski z wynajmu. Żart – w tym roku nie miałem z czego odłożyć na wakacje, dlatego spędzę je w Egipcie – nabiera zupełnie nowego wymiaru.