Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X

Resort Thalassa
Cypr Północny
Cypr Północny
Apartament w Los Gigantes
Wyspy Kanaryjskie
Wyspy Kanaryjskie
The Hill
Turcja
Turcja
Anniesland Cross - apartament 4 pokojowy
Wielka Brytania
Wielka Brytania
Sunset Beach Residence VIP
Turcja
Turcja
Casa Salomone
Włochy
Włochy
Villa Mijas
Hiszpania
Hiszpania
Egipt

Egipt (arab. مصر Miṣr; dialekt egipski: Máṣr (/masˤɾ/); łac. Aegyptus, gr. Αίγυπτος Aígyptos), nazwa oficjalna Arabska Republika Egiptu (arab. جمهوريّة مصر العربيّة Dżumhurijjat Misr Al-Arabijja) – państwo położone w północno-wschodniej Afryce z półwyspem Synaj w zachodniej Azji. Egipt otoczony jest przez Morze Śródziemne na północy i Morze Czerwone na wschodzie; graniczy z Izraelem i Strefą Gazy na północnym wschodzie, Sudanem na południu i Libią na zachodzie.


 • Geografia:

Liczby:

 • Długość granic: całkowita 2689 km (w tym: Strefa Gazy 11 km, Izrael 255 km, Libia 1150 km, Sudan 1273 km)
 • Długość wybrzeża: 2450 km
 • Najwyższy punkt: Góra Świętej Katarzyny 2629 m n.p.m.
 • Najniższy punkt: Al-Kattara 134 m p.p.m.
 • Współczynnik urbanizacji: 42% (2003)
 • Ważne miasta: Kair, Aleksandria, Luksor, Asuan, Asjut, Al-Mahalla al-Kubra, Giza, Port Said, Szubra al-Chajma, Suez, Fajum

 • Klimat:

W Egipcie przeważa klimat skrajnie suchy zwrotnikowy. Roczna suma opadów na ogół nie przekracza kilkudziesięciu milimetrów. Z tego względu większość ludności zamieszkuje tereny w delcie i dolinie Nilu. Nad rzeką istnieje oaza nadrzeczna, której długość wynosi niecałe 3 tys. kilometrów. Od tysiącleci w Egipcie tworzono system sztucznego nawadniania, znacznie zwiększając powierzchnię gruntów uprawnych. System nawadniający rozbudowano w 1970 roku, gdy w Asuanie zbudowano zaporę wodną, sztuczny zbiornik i elektrownię wodną.

 • Ustrój polityczny:

 • Ustrojem politycznym Egiptu jest republika prezydencka. Głową państwa jest prezydent Mohamed Mursi a premierem jest Hiszam Mohammed Kandil.
 • Partie polityczne: Partia Narodowo-Demokratyczna, Postępowa Partia Jedności, Socjalistyczna Partia Liberalna
 • Parlament: Zgromadzenie Narodowe – 454 miejsca
 • Konstytucja: z 11 września 1971
 • System prawny oparty na prawie anglosaskim, prawie islamskim i kodeksie napoleońskim; sądowniczy organ rewizyjny – Sąd Najwyższy i Rada Stanu (nadzoruje słuszność decyzji administracyjnych); Egipt zaakceptował z zastrzeżeniami zwierzchnictwo Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości
 • Święto narodowe: Rocznica Rewolucji, 23 lipca.

 • Podział administracyjny:

Egipt podzielony jest na 27 muhafaz. Prowincje dzielą się dalej na okręgi, wsie i miasta.

 • Ludność:

W aglomeracji kairskiej mieszka ponad 17 mln osób

Ludność tworzą w ogromnej większości arabscy Egipcjanie – Fellahowie (99% populacji). Na obszarze Pustyni Zachodniej występują plemiona Berberów, w dolinie górnego Nilu pojedyncze osady ludności negroidalnej.

W miastach zamieszkuje około 47% ludności. Przyrost naturalny w 2005 wyniósł 1,78%. Mężczyźni żyją przeciętnie 68 lat a kobiety 74 lata (2005).

Egipt jest najludniejszym krajem arabskim i drugim pod względem liczby mieszkańców państwem Afryki. Średnia gęstość zaludnienia jest niewielka, a rozmieszczenie ludności bardzo nierównomierne. Większość kraju jest niemal bezludna, a gęstość zaludnienia na terenach rolniczych należy do największych na świecie. Kair, stolica kraju i największe miasto Afryki, wraz z sąsiadującymi miejscowościami liczy ponad 17 mln mieszkańców, co stanowi niemal 30% ludności państwa.

 • Gospodarka:

 • Podwójny świat Morza Czerwonego
 • Egipskie zabytki przyciągają turystów
 • Riwiera Morza Czerwonego - laguny, rafy koralowe i plaże
 • Jeden z kilkuset kompleksów wypoczynkowych Egipskiej RiwieryObecnie największe źródło dochodów Egiptu stanowi turystyka. Rząd w celu ułatwienia rozwoju turystyki powołał policję turystyczną, która ma czuwać nad bezpieczeństwem przybywających z całego świata turystów.
 • Ważnymi źródłami dochodów są również opłaty pobierane za korzystanie z Kanału Sueskiego oraz eksport ropy naftowej.
 • Na terenie Egiptu występują: ropa naftowa, gaz ziemny, ruda żelaza, fosforany, mangan, wapień, gips, talk, azbest, rudy ołowiu i rudy cynku.

 • Rolnictwo:

Współczesne rolnictwo egipskie nie jest w stanie zaspokoić wewnętrznych potrzeb kraju ze względu na szybko rosnącą liczbę ludności. Pomimo to sektor rolniczy i przemysł przetwórstwa spożywczego są jednymi z lepiej rozwijających się gałęzi gospodarki w tym kraju.

W egipskim klimacie możliwe są nawet trzy zbiory plonów w ciągu roku. Najwięcej gruntów zajmuje uprawa bawełny – głównego produktu eksportowego. Z roślin spożywczych najważniejsze są: ryż, kukurydza, pszenica i sorgo (proso murzyńskie, rośliny trawiaste, z których otrzymuje się kaszę i mąkę). Uprawia się również trzcinę cukrową, palmę daktylową, drzewa cytrusowe i warzywa. Hodowla zwierząt odgrywa w Egipcie drugorzędną rolę ze względu na brak pastwisk.

 • Przemysł:

Dobrze rozwinięty jest przemysł chemiczny, szczególnie produkcja nawozów sztucznych, włókien syntetycznych, farmaceutyków, a także przemysł włókienniczy i odzieżowy, dający obecnie ok. 1/4 wartości ogólnej produkcji przemysłowej.

Z bogactw mineralnych Egiptu największe znaczenie mają ropa naftowa i fosforyty. Przemysł przetwórczy widoczny jest w miastach położonych w delcie Nilu, nad Kanałem Sueskim i w Helmanie. Najlepiej rozwinięty jest przemysł włókienniczy, dość dobrze – chemiczny, elektromaszynowy, petrochemiczny i skórzano-obuwniczy.

Ważną rolę w gospodarce Egiptu odgrywa Kanał Sueski łączący Morze Śródziemne z Morzem Czerwonym. Przepływają nim między innymi tankowce przewożące ropę naftową z krajów Bliskiego Wschodu do Europy.

 • Turystyka:

Turystyka jest głównym źródłem dochodu kraju. Szczególnie stare egipskie zabytki są magnesem przyciągającym zagranicznych gości. Obok Gizy i Kairu turyści chętnie odwiedzają Aleksandrię i Luksor, skąd między innymi można dotrzeć do Doliny Królów. Luksor jest także punktem startowym dla podróży przez Nil do Asuan. Z tego miejsca oferowane są także loty i wycieczki autokarowe do Abu Simbel na Pustyni Nubijskiej i innych obiektów sakralnych wokół Jeziora Nasera. Większość operatorów podróży oferuje lot wewnętrzny do Kairu i po zwiedzeniu Kairu, urlop wypoczynkowy i kąpiele w Hurghadzie lub Szarm el-Szejk nad Morzem Czerwonym.

Nowoczesny kurort turystyczny Szarm el-Szejk na południowym krańcu Półwyspu Synaj jest szczególnie lubiany przez sympatyków nurkowania ze względu na liczne rafy koralowe. Jest to również punkt wypadowy na górę Synaj, gdzie Jahwe miał przekazać Mojżeszowi Dziesięć Przykazań oraz do prawosławanego Klasztoru św. Katarzyny, na skalistą pustynie Wyżyny Synajskiej, a także do Ziemi Świętej. Przy kurorcie znajduje się pierwszy egipski podwodny Park Narodowy Ras Muhammad. Wokół raf koralowych południowego Synaju, gdzie występuje ponad 250 różnych raf koralowych i 1000 gatunków ryb, w ciepłych wodach morskich spoczywają liczne wraki statków, które są chętnie odwiedzane przez nurków. W ostatnich latach wiele entuzjastów sportów podwodnych wybiera się również do położonego bardziej na północ Zatoki Akaby do Dahabu, Nuwajby i Taby.

Ze względu na wzrastające zainteresowanie turystyką nurkową udostępniono także miejscowości na południe od Hurghady wzdłuż zachodniego wybrzeża Morza Czerwonego: Safadża, Al-Kusajma i Marsa Alam, jak także Bir Szalatin. Przewiduje się, że niebawem otworzy się granica do trójkąta Hala’ib. 30 km od granicy z Sudanem, 20-25 km w głąb kraju znajduje się Park Narodowy, który stanowi nowy magnes dla turystów. Te ośrodki turystyczne stanowią również miejsca wypadowe na Pustynie Wschodnią i góry Atbaj.

Wszystkie te kurorty turystyczne położone są na Riwierze Morza Czerwonego.

Oazy zarówno te na Saharze, na Pustyni Libijskiej (Pustynia Zachodnie): Siwa, Fajum, Al-Bahrijja, Al-Bawiti, Ad-Dachila, Al-Farafira, Charga oraz te na Synaju: Wadi Fajran, Ajn Hudra czy Ajn Musa są również otwarte dla turystów.

W Aleksandrii znajduje się Bibliotheca Alexandrina, a wokół wybrzeża Morza Śródziemnego liczne podwodne wraki statków z okresu II wojny światowej.

W Egipcie znajduje się też wiele stanowisk archeologicznych, z których większa część jest otwarta dla zwiedzających.

Turystyka, jako główna gałąź przemysłu, po napadach terrorystycznych na cele turystyczne w latach 90. XX i pierwszej dekadzie XXI w. (Luksor 1997, Synaj 2004, Szarm el-Szejk 2005, Dahab 2006) musiała uporać się z częściowo silnymi zniszczeniami. 23 lipca 2005 roku nieznani sprawcy podłożyli w trzech miejscach (licznie odwiedzane przez turystów miejsca kąpieliskowe w Szarm el Szejk na Półwyspie Synaj) w sumie 400 kilogramów materiałów wybuchowych. 64 ludzi zginęło i więcej niż 200 zostało rannych. Do zamachów obok Al-Kaidy przyznały się brygady Abdullaha Assamy, które także odnotowano jako odpowiedzialne za napady z października 2004 roku w Tabie. Nad bezpieczeństwem turystów czuwa specjalnie powołana w tym celu policja turystyczna, której funkcjonariusze znają główne języki obce (obowiązkowo angielski) i są przeszkoleni do niesienia im pomocy. Zorganizowane wycieczki do niektórych miejsc są obowiązkowo przez nich konwojowane lub przynajmniej towarzyszą im w autokarach. Okolice wszystkich atrakcji turystycznych, a także dworce i punkty kontrolne są strzeżone przez uzbrojone siły bezpieczeństwa, a agenci w cywilu kontrolują punkty handlowo-rozrywkowo-gastronomiczne.

 • Riwiera Morza Czerwonego:

Warunki klimatyczne i atrakcje turystyczne:

Panują tu korzystne warunki klimatyczne, kiedy przez cały rok świeci słońce (w najchłodniejszym miesiącu - lutym temperatura powietrza w dzień wynosi ok. 25 stopni C, a wody w morzu ok. 22 st. C, w najcieplejszym miesiącu - sierpniu - temperatura powietrza wynosi od 35 do 40 stopni C, a wody powyżej do ponad 35 st. C), jednak niska wilgotność powietrza (ok. 4%) pozwala na znoszenie takich temperatur. Opady deszczu należą tu do niezwykłej rzadkości, suche i ciepłe powietrze jest we wszystkich porach roku. Woda morska jest niezwykle czysta i przeźroczysta. Widoczność w morzu osiąga 30 m. i można się w nim kąpać przez cały rok. Z tego powodu gospodarka turystyczno-sportowo-krajoznawcza działa tu cało rocznie. Przy Riwierze Morza Czerwonego spoczywa ponad 50 wraków statków, które są atrakcją dla nurków.


Egipska Riwiera znana jest z setek raf koralowych dostępnych zarówno dla początkujących i doświadczonych nurków, jak również dla uprawiających snorkeling. Rafy te z przepiękną fauną i florą, są dostępne zarówno z brzegu oraz z łodzi; miejsca te są naogół oznakowane bojami. Wysokie góry nad Zatoką Akaba schodzą 1800 m w głąb morza. Zatoka Sueska jest natomiast stosunkowo płytka (100 m), ale również jest pełna raf koralowych, które ciągną się w pobliżu wybrzeża aż po granicę z Sudanem.

Komunikacja:

Szarm el-Szejk i Hurghada posiadają bezpośrednie lotnicze połączenia czarterowe z Europą i Bliskim Wschodem oraz m.in. z polskimi miastami (Warszawa, Wrocław, Katowice, Poznań, Szczecin). Nadmorskie kurorty są również bazą wypadową w głąb Egiptu (Kair, Giza, Luksor, Góra Synaj, Pustynia Wschodnia czy Abu Simbel) oraz zagranicznych (Ziemia Święta czy Petra w Jordanii). Największe z nich mają między sobą połączenia lotnicze i morskie, a inne autobusowe, w żadnym kurorcie nie brakuje taksówek wieloosobowe, które docierają niemal do wszystkich wybranych przez turystów miejsc w kraju.

Ze względu na polityczne znaczenie turystyki dla gospodarki kraju, wszyscy przybywający goście mają obowiązek wykupić miesięczną wizę turystyczną. Mogą to uczynić bezpośrednio na lotnisku (koszt - 15 USD). Turyści przybywający bezpośrednią z zagranicy do Szarm el-Szejk (lub do miejscowości Taba Dahab lub Nuwajba) i chcą pozostać tylko w mieście lub w tych miejscowościach albo zwiedzić górę Synaj nie muszą jej posiadać, wystarczy bezpłatna pieczątka w paszporcie Only Sinai (wiza jest już wymagana, aby zwiedzić drogą lądową Ras Muhammad ,drogą morską nie jest wymagana).

Bezpieczeństwo:

Nad bezpieczeństwem turystów czuwa specjalnie powołana w tym celu policja turystyczna, której funkcjonariusze znają główne języki obce (obowiązkowo angielski) i są przeszkoleni do niesienia im pomocy. Zorganizowane wycieczki do niektórych miejsc są obowiązkowo przez nich konwojowane lub przynajmniej towarzyszą im w autokarach. Okolice wszystkich atrakcji turystycznych, a także dworce i punkty kontrolne są strzeżone przez uzbrojone siły bezpieczeństwa, a agenci w cywilu kontrolują punkty handlowo-rozrywkowo-gastronomiczne.

 • Zachodnie wybrzeże Morza Czerwonego:

  • Gamsha Bay - eksluzywne prywatne miasteczko hotelowe.
  • Al-Dżuna - sztucznie utworzone prywatną własnością luksusowe miasteczko hotelowe (ok. 20 hoteli), składa się z kilku wysp rozdzielonych sztucznymi kanałami i połączonych mostami.
  • Hurghada - jeden z największych w Egipcie ośrodków turystycznych o znaczeniu międzynarodowym. W okolicach Hurghady jest dostępnych ok. 45 raf koralowych. Miasto posiada port lotniczy Hurghada.
  • Sahl Hasheesh Bay - eksluzywne prywatne miasteczko hotelowe, koło Hurghady.
  • Serrenia - nowoczesne eksluzywne prywatne miasteczko hotelowe na ok. 1200 miejsc, ze sztucznymi wyspami, o futurystycznej architekturze.
  • Makadi Bay - ośrodek hotelowy rozciągnięty na olbrzymim terenie wzdłuż zatoki z licznymi rafami koralowymi.
  • Soma Bay - ośrodek wypoczynkowo-sportowy z rafami koralowymi i możliwością uprawiania żeglarstwa, windsurfingu i kitesurfingu.
  • Safadża - ośrodek hotelowy oraz niewielki port. Wokół znajdują się liczne miejsca nurkowania na rafie oraz na wrakach. Największe wyspy w okolicy to Wyspa Safadża i Wyspa Tobia. W okolicach znajduje się rezerwat koralowy Szarm el-Nadża w której koralowce znajdują sie już na głębokości 1,5 m.
  • Kalawy Bay - nowoczesny kompleks hotelowy pomiędzy zatoką a Pustynią Wschodnią.
  • Al-Kusajr - kilka kompleksów hotelowych z własnymi plażami, przy których znajdują się rafy koralowe, w okolicy znajdował się historyczny starożytny port Myos Hormos.
  • Bur Ghalib - nowoczesny zintegrowanym z naturą kompleks wypoczynkowy, obejmujący sport, rozrywkę i wypoczynek z 23 hotelami.
  • Marsa Alam - w okolicy znajduje się 10 hoteli z 3000 miejsc noclegowych, miejsce nurkowe Abu Dabab - Dugong i Park Narodowy Wadi Dżimal.
  • Hamata - ośrodek wypoczynkowy, znajduje się tu również kompleks ekologiczny.
  • Barnis (Berenike) - historyczna miejscowość wypoczynkowa przy przylądku Ras . Banas, znajdują się tutaj jedna z największych igieł skalnych północnej Afryki i Bliskiego Wschodu oraz Wyspa Mukawwa.
  • Bir Szalatin - miejscowość wypoczynkowa, w pobliżu znajduje się Wyspa Murair.

 • Hurghada:

(arab. الغردقة = Al-Ghardaka, Al Ghardaqah) – miasto we wschodnim Egipcie na wybrzeżu Morza Czerwonego, ośrodek administracyjny jednej z 29 egipskich muhafaz (prowincji gubernatorskich) Al-Bahr al-Ahmar, jeden z największych w Egipcie ośrodków turystycznych o znaczeniu międzynarodowym (Riwiera Morza Czerwonego).


Geografia:

Hurghada leży ok. 500km na południowy wschód od Kairu i rozciąga się wąskim pasem wzdłuż pustynnego wybrzeża Morza Czerwonego na długości około 40km. Liczy ok. 161 tys. mieszkańców, w tym kilkanaście tys. cudzoziemców. W pobliżu znajdują się jedne z najpiękniejszych na świecie rafy koralowe. W mieście rozwija się głównie turystyka, handel, budownictwo i inne usługi. Znajduje się tu także dworzec autobusowy (dzielnica Dahar) i międzynarodowy port lotniczy, obsługujący ok. 6 mln pasażerów rocznie, posiadający połączenia czarterowe m.in. z polskimi miastami (Katowice, Łódź, Poznań, Szczecin, Warszawa, Wrocław, Gdańsk, Kraków, Rzeszów i Bydgoszcz).

Ciekawostki:

W południowej części Hurgady znajduje się, nawiązujący do legendarnego, pałac "Tysiąca i jednej nocy", wybudowany w stylu Disneylandu; tu każdego wieczora odbywają się przedstawienia teatralne na temat życia Egipcjan w epoce faraonów. Znajduje się tu jeden z najpiękniejszych hoteli Hurgady. Ciekawostką jest to, że hotel Coral Beach posiada jedyną nie tylko w Egipcie, ale też na całym Bliskim Wschodzie niewielką plażę dla nudystów.

Klimat:

Hurgada ma klimat zwrotnikowy suchy - przez cały rok świeci słońce; w najchłodniejszym miesiącu - lutym temperatura powietrza w dzień wynosi 23-25 stopni C i więcej (temp. wody w morzu 20-22 st. C), w najcieplejszym miesiącu - sierpniu - temperatura powietrza wynosi powyżej 35 stopni C (temp. wody powyżej 28 st. C). Zimą od morza wieje silny zimny wiatr. Duże amplitudy temperatury dobowej.

Okolice Hurghady:

  • El Gouna – sztucznie utworzone i będące prywatną własnością, bardzo luksusowe miasteczko hotelowe. Uroda tego miejsca wynika nie tylko z faktu, że jest to miejsce ciche i relatywnie czyste, ale także stąd, że miasteczko składa się z kilku wysp rozdzielonych kanałami i połączonych mostami. Czasem, nazywa się je egipską Wenecją.
  • Sharm El Naga – wioska usytuowana około 40 km na południe od Hurghady. Wzdłuż tamtejszej plaży rozciąga się przepiękna rafa koralowa usytuowana zaledwie kilkanaście metrów od linii brzegowej.
  • Hamata
  • Makadi Bay- znajduje się około 30 km na południe od Hurghady. Znajdują się tam hotele rozciągnięte na olbrzymim terenie wzdłuż zatoki. Miejsce to słynie z przepięknych plaż, raf koralowych znajdujących się tuż przy brzegu.

Zobacz nasze oferty: tutaj


 

źródło: artykuł [Egipt] w Wikipedii, licencja: [GNU FDL], autorzy: [wikipedyści]

źródło: artykuł [ Hurghada] w Wikipedii, licencja: [GNU FDL], autorzy: [wikipedyści]

źródło: artykuł [ Riwiera Morza Czerwonego] w Wikipedii, licencja: [GNU FDL], autorzy: [wikipedyści]

zdjęcia: Sun Invest International Limited