
Saint Lucia – państwo w Ameryce Środkowej na Morzu Karaibskim, na wyspie o tej samej nazwie należącej do archipelagu Wysp Zawietrznych, części Małych Antyli.
- Ustrój polityczny:
Monarchia konstytucyjna, członek brytyjskiej Wspólnoty Narodów. Konstytucja została uchwalona w 1979. Głową państwa jest monarcha brytyjski, reprezentowany przez mianowanego przez siebie gubernatora generalnego. Władza ustawodawcza należy do 2-izbowego parlamentu, złożonego z 11-osobowego senatu, mianowanego przez gubernatora i 17-osobowej Izby Zgromadzenia, wybieranej na 5 lat w wyborach powszechnych. Władza wykonawcza należy do rządu powoływanego przez gubernatora na wniosek premiera i odpowiedzialnego przed Izbą Zgromadzenia. Na premiera gubernator powołuje przywódcę większości w Izbie Zgromadzenia.
Język urzędowy: angielski
Głowa państwa królowa Elżbieta II, w jej imieniu gubernator generalny: Pearlette Louisy
Szef rządu: premier Kenny Anthony
Jednostka monetarna- dolar wschodniokaraibski (XCD)
Niepodległość od Wielkiej Brytanii, 22 lutego 1979.
- Geografia:
Wyspa górzysta (wys. do 950 m), pochodzenia wulkanicznego — w zachodniej części wyspy kaldera wulkanu Qualibou (wys. 777 m), Ostatnia erupcja 1766 rok. Wzdłuż wybrzeża występują rafy koralowe. Klimat równikowy wilgotny. Latem i jesienią silne cyklony. Gorące źródła mineralne.
- Najwyższe miejsce: Mount Gimie 950 m n.p.m.
- Najniższe miejsce: Ocean Atlantycki 0 m n.p.m.
- Historia:
Wyspa zamieszkana przez Karaibów. Odkryta prawdopodobnie 1502 przez Krzysztofa Kolumba. Od 1650 kolonizowana przez Anglików i Francuzów, przedmiot ich sporów. Od 1803 kolonia brytyjska, 1958–1962 w ramach Federacji Indii Zachodnich. Od 1967 państwo stowarzyszone z Wielką Brytanią. Od 22 lutego 1979 niepodległe, urząd premiera objął wtedy John Compton, którego w tym samym roku zastąpił Allan Louisy. W 1981 Louisy zrezygnował z funkcji premiera, zastąpił go Winston Cenac. Compton w 1982 odzyskał władzę jako szef rządu utworzonego przez Partię Pracy. Ponownie został premierem w 1987 i 1992. W 1997 premierem został Kenny Anthony.
Od 1990 działa na rzecz unii ekonomicznej i politycznej z Dominiką, Grenadą oraz Saint Vincent i Grenadynami.
- Podział administracyjny Saint Lucia:
Saint Lucia podzielona jest na 11 dystryktów (dzielnic):
- Anse la Raye
- Canaries
- Castries
- Choiseul
- Dennery
- Central Forest Reserve
- Gros Islet
- Laborie
- Micoud
- Soufrière
- Vieux Fort
- Religia (2000):
- Katolicyzm: 69,64%
- Protestantyzm: 19,51%
- Kościół Adwentystów Dnia Siódmego: 8,2%
- Zielonoświątkowcy: 6,5%
- Anglikanizm: 2,4%
- Kościół Baptystyczny: 1,2%
- Spirytyzm: 1,7%
- Hinduizm: 0,9%
- Mormoni: 0,75%
- Islam: 0,5%
- Świadkowie Jehowy: 0,44%
- Bahaizm: 0,2%
- Powierzchnia:
Całkowita- 616 km²
wody śródlądowe - 1,6%
- Liczba ludności (2004):
całkowita- 164 213
gęstość zaludnienia -266,6 osób/km²
Małe Antyle – archipelag na Oceanie Atlantyckim, część Antyli, ciągnący się około 1900 km od wyspy Culebra (należącej do Portoryko) na północnym zachodzie do okolic północno-wschodniego cypla Ameryki Południowej, a następnie ku zachodowi, wzdłuż wybrzeży Wenezueli. Małe Antyle oddzielają Morze Karaibskie od otwartego Oceanu Atlantyckiego. Na południu Małe Antyle oddziela od Ameryki Południowej Rów Bonaire.
-
Małe Antyle :
Od XVI wieku na Małych Antylach krzyżowały się strefy wpływów mocarstw kolonialnych: Hiszpanii, Wielkiej Brytanii, Francji oraz Holandii, a później również Stanów Zjednoczonych. Poszczególne wyspy stanowiły odrębne kolonie, często prowadzące walkę lub rywalizujące między sobą.
Obecnie występuje tu mozaika państw niepodległych: Saint Kitts i Nevis, Antigua i Barbuda, Dominika, Saint Lucia, Saint Vincent i Grenadyny, Grenada, Barbados, Trynidad i Tobago oraz terytoriów zależnych, należących do Wielkiej Brytanii (Anguilla, Montserrat, Brytyjskie Wyspy Dziewicze), Francji (Gwadelupa, Martynika, Saint-Barthélemy, Saint-Martin), Holandii (Aruba, Bonaire, Curaçao, Saba, Sint Eustatius, Sint Maarten), Stanów Zjednoczonych (Wyspy Dziewicze Stanów Zjednoczonych) oraz Wenezueli (Tortuga, Margarita, Las Aves i inne).
Zobacz nasze oferty: tutaj
źródło: artykuł [Saint Lucia] w Wikipedii, licencja: [GNU FDL], autorzy: [ Wikipedisci]