Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X


Palazzo del Mare
Włochy
Włochy
Willa w Nagueles
Hiszpania
Hiszpania
Hotel w Dobra Voda
Czarnogóra
Czarnogóra
Luksusowa willa w Split
Chorwacja
Chorwacja
Linnéa Sol
Hiszpania
Hiszpania
Apartament w centrum Marbelli
Hiszpania
Hiszpania
Apartamenty w Sovlje (Tribunj)
Chorwacja
Chorwacja
Tajlandia- proces zakupu nieruchomości:

Tajlandia to piękny malowniczy kraj z bujną tropikalną przyrodą, pięknymi plażami, orientalnymi zabytkami oraz wspaniałymi bogato ozdobionymi świątyniami. Od dawna przyciąga on turystów, którzy czasem decydują się osiedlić w tym pięknym kraju.

W Tajlandii, najłatwiej jest kupić mieszkanie w kondominium, czyli zespole mieszkaniowym złożonym z własnościowych apartamentów jednorodzinnych. Jeśli klient decyduje się na zakup działki i domu wówczas ma dwie opcje zakupu do rozważenia: dzierżawę ziemi, bądź zakup poprzez założenie firmy w Tajlandii.

Dzierżawa:

W Tajlandii, jeśli klient chce nabyć ziemię i wybudować dom, musi on uzyskać długoterminową dzierżawę ziemi, zazwyczaj 90 lat (początkowo ziemia rejestrowana jest na 30 lat i można ja wznowić dwukrotnie na kolejne 30 i 30 lat). Aby zabezpieczyć długoterminową dzierżawę gruntu klient powinien złożyć wniosek o pozwolenie na budowę domu we własnym imieniu. Klient może się starać aby w zapisie o dzierżawię gruntu była możliwość: przeniesienia dzierżawy gruntu na inną osobę (jeśli kiedyś klient będzie chciał sprzedać nieruchomość) oraz możliwość podnajmu nieruchomości. Niektórzy klienci mogą napotkać problemy z przedłożeniem dzierżawy, należy się przygotować na taka okoliczność i skorzystać z usług prawnika.

Zakup poprzez założenie firmy:

Kolejnym sposobem na zakup nieruchomości w Tajlandii jest zakup poprzez założenie firmy w Tajlandii. Firma taka musi posiadać przynajmniej dwóch wspólników pochodzenia Tajskiego. W założonej firmie, właściciel posiada 49% udziałów, a pozostałe 51% jest podzielone na dwóch wspólników. Aby zapobiec współpracy wspólników i potencjalnemu przejęciu przez nich firmy właściciel ma prawo decydujące nad wszystkimi działaniami firmy. Posiada on dominującą ilość praw głosu 99% , co daje całkowitą kontrolę nad firma , jak również prawnicy mogą sporządzić akt prawny kontrolujący poczynania wspólników aby zapewnić całkowitą ochronę dla klienta.

Z uwagi na bezpieczeństwo klienta, radzi się aby każdy zdecydowany na założenie firmy i zakup inwestycji w taki sposób zatrudnił niezależnego prawnika do konsultacji i sprawdzenia umowy przed założeniem spółki.

Większość klientów, ponad 90% korzysta z tej opcji aby stać się pełnymi właścicielami nieruchomości i gruntu, jak również ze względu na lepsze warunki płatności. W przypadku kupna za pomocą firmy, klient płaci mniejsze kwoty podczas budowy i większą sumę na zakończenie, w przypadku zakupu nieruchomości jako cudzoziemiec, klient musi wpłacić większy depozyt i wysokie raty podczas budowy oraz mniejszą część na zakończenie. Koszty założenia firmy szacuje się na ok. 35.000 THB, czyli około 880 EUR (+7% VAT) , czasami koszty takie mogą być pokrywane przez dewelopera. Właściciel odciążony kosztami założenia firmy, płaci jedynie ok. 15.000 THB, czyli około 380 EUR (+7%) za jej roczne utrzymanie. Jednakże jeśli klient zdecyduje się na sprzedanie swojej nieruchomości, wówczas nie płaci podatków, które sięgają aż do ok. 12.5%.

Mieszkania Kondominium:

W przypadku zakupu mieszkań, sytuacja wygląda inaczej: Od roku 2008 wraz z wejściem ustawy kodeksu cywilnego tzw. 'Condominium Act', cudzoziemcy mogą zakupić mieszkanie na własność. Niestety istnieją ograniczenia co do ilości dostępnych mieszkań dla cudzoziemców. Na chwile obecna 49% całości budynku mieszkalnego jest dostępne na zakup przez cudzoziemców. Jednakże Burmistrz miasta Pattaya stara się o powiększenie ilości apartamentów dostępnych dla klientów pochodzenia zagranicznego.

Opłaty:

  • Koszty prawne około 15.000 THB czyli 380 EUR (+ 7% VAT)
  • Special (or Specific) Business Tax- to podatek płacony od nieruchomości zbudowanej w przeciągu 5 lat, wynosi on 3.3% wartości nieruchomości.
  • Withholding Tax- to podatek płacony przez dewelopera, w niektórych przypadkach deweloper przenosi tą opłatę na osobę kupującą, tak wiec należy zwrócić uwagę czy został on wymieniony w umowie i która ze stron powinna uiścić opłaty. Taki podatek wynosi około 1% wartości nieruchomości.
  • Transfer Duties- to oplata wpłacana do rządu, wynosi 2% wartości wyceny nieruchomości przez rząd (wycena w większości przypadkach jest niższa od kwoty zapłaconej za nieruchomość). Kwota ta jest dzielona 50/50, połowa jest pokrywana przez dewelopera (tak jak w poprzednim punkcie deweloper może przenieść obowiązek opłaty na osobę kupującą, jednakże nie zdarza się to często)
  • Stamp Duty- to opłata skarbowa, płacona wyłącznie w sytuacjach gdy nieruchomość została wybudowana 5 lat temu. Opłata ta wynosi 0.5% od wartości wyceny nieruchomości. Opłata ta powinna być zapłacona przez dewelopera ale należy się upewnić przed zakupem nieruchomości.
  • Roczna opłata podatkowa- w przypadku właścicieli mieszkania objętym ustawa kodeksu cywilnego ‘Condominium Act’- którzy zakupili mieszkanie na użytek własny, nie ma dodatkowych opłat. Opłaty naliczane są tylko w przypadku gdy klienci posiadają dwa lub więcej mieszkań, wynajmują mieszkania, są właścicielami domu i działki.
Tak wiec reasumując dodatkowe koszty mogą wynosić ok. 6.3%.

W przypadku kiedy klienci będą chcieli sprzedać swoja nieruchomość, podatek od sprzedaży wynosi około 12.5% rocznej szacunkowej wartości wynajmu nieruchomości. Klienci którzy zakupili nieruchomość poprzez założoną przez nich firmę nie płacą żadnych podatków od sprzedaży gdyż zmieniają tylko i wyłącznie nazwisko udziałowca w firmie.

Krok po kroku przewodnik kupującego w Tajlandii:

1. Podpisanie kontraktu rezerwacyjnego i przesłanie kopi paszportu do dewelopera

2. Uiszczenie opłaty rezerwacyjnej wraz z przesłaniem zeskanowanego potwierdzenia wpłaty

3. Deweloper prześle klientowi potwierdzenie wpłaty rezerwacyjnej

4. Deweloper prześle umowę własności wraz z wyszczególnieniem kosztów i planem płatności

5. Po podpisaniu umowy należy przelać depozyt za nieruchomość i wpłacać raty aż do zakończenia budowy obiektu

6. Ostatnia ratę należy wpłacić tuż przed odbiorem kluczy.

7. W przypadku zakupu domu z działką, klient wpłaca ok. 20% ceny nieruchomości na rozpoczęcie budowy i pozostałą część na zakończenie.